05
сәуір
2022
Берілген санның пайызын табу
[attachment=63:mzh-5-synyp-pajyz-1.doc]
Білім беру ұйымының атауы | №34 жалпы орта білім беретін мектеп | ||||
Пәні: | математика | ||||
Бөлім: | 5.4А Пайыз | ||||
Педагогтің аты-жөні: | Ертаева Айнур Нурлановна | ||||
Күні: | |||||
Сынып: | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: | |||
Сабақтың тақырыбы: | Берілген санның пайызын табу | ||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: | 5.1.2.34 берілген санның пайызын табу; | ||||
Сабақтың мақсаты | пайыздармен бөлшектер арасындағы байланысты түсінеді, санның пайызын таба алады; | ||||
Сабақтың барысы | |||||
Сабақтың кезеңі//уақыты | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | |||
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру | Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу. Түрлі түсті стикерлер арқылы топтарға бөлу. 1-топ «Жай бөлшектер» 2- топ «Ондық бөлшектер» 3-топ «Пайыз» | Сәлемдеседі, тақтадан стикерлерді алу арқылы 3 топқа бөлінеді. | |||
Өткен білімді еске түсіру | «Конверт хат» әдісі 1.100 санының 1%-ы неге тең? (1) 2. 200 санының 1%-ы неге тең? (2) 3.300 санынң 1%-ы неге тең? (3) 4. 1℅-ы 26, 100℅-ы неге тең? (2600) 5. 100℅-ы 1500, 1℅-ы неге тең? (15) 6. 9 санының 1℅-ы неге тең? (0,09) 7. 1℅-ы 0,03 болса, онда сан ..3. тең? 8. Асықтың 45℅ жиналса, онда қанша пайызы жиналуы тиіс? (55%) 9. Пайыз деген не? 10. 1℅-ы 2, 100℅-ы неге тең? (200) | Оқушылар тапсырмаларға ауызша жауап береді Дескриптор
| |||
Жаңа білім | Жаңа сабақтың тақырыбын ашу 1.Қалтаңда 200тг болды, оның жартысына асханадан торт сатып алдың, сенде қанша теңге қалды? 2.Сыныпта 12 оқушы оның жартысы қыз бала? Жетелеуші сұрақтар қою арқылы жаңа тақырыпты ашып, оқу мақсатымен таныстырамыз Топтық жұмыс 1-топ «Жай бөлшектер» Фермер 400 га жерге жеміс ағаштарын отырғызды. Оның 40% - жеріне алма ағашын, қалғанына өрік ағашын отырғызды. Фермер қанша гектар жерге алма ағашын, өрік ағашын отырғызды. 2-топ «Ондық бөлшектер» Мектеп кітапханасында 2600 оқулық бар. Оның 80% -оқулықтар. Қалғаны әдеби кітаптар. Мектеп кітапханасында неше әдеби кітап бар? 3-топ «Пайыздар» Мектепте 1620 оқушы бар. Оның 40% қыздар. Мектепте неше қыз, неше ұл бар? «Сен маған, мен саған» әдісі, жеке жұмыс | Оқушылар сұрақтарға жауап беріп, өз ойларын айтады, жаңа сабақтың тақырыбын ашады. Дескриптор: -санның пайызын табады; -алма ағашы мен өрік ағаштары қанша гектор жерге отырғызылғандығын анықтайды Дескриптор: -санның пайызын табады; -әдеби кітаптың санын жазады. Дескриптор: -санның пайызын табады; -ұлдар, қыздар санын анықтайды. Оқушылар топта есепті талқылайды, бір оқушы тақтада есепті жазады Дескриптор: -санның пайызын табады; |